Archív kategorií: Žalúdok

Somatostatín – Somatotropíninhibujúci hormón (Somatostatín, GHIH, SS)

Je vylučovaný hypotalamom, pankreasom (bunkami Langenharsových ostrovčekov) a ďalšími tkanivami gastroenterinálnej sústavy.

Somatostatín inhibuje (tlmí), početnú skupinu hormónov, kde najviac vplýva práve na rastový hormón GH, ale tiež utlmuje sekréciu tyreotropného hormónu TSH (TSH – v konečnom dôsledku pôsobí na štítnu žľazu), sekréciu prolaktínu (PRL), inzulínu, glukagónu a histamínu (hormón zúčastňujúci sa zápalových reakcií). Vylučuje sa tiež v niekoľkých lokalitách v tráviacom systéme, kde utlmuje sekréciu hormónov a to: v žalúdku, v črevách, v pankrease. Pokračovať na Somatostatín – Somatotropíninhibujúci hormón (Somatostatín, GHIH, SS)

Histamín

Je to organická dusíková zlúčenina zapojená do miestnej imunitnej odpovede, teda niečo ako signál pre iné biele krvinky so správou: pozor votrelec. Tiež sa zapája aj do regulačnej funkcie v črevách, sekréciežalúdka a pôsobí ako neurotransmiter (prenáša nervové vzruchy). Je produkovaný bazofilmi a mastocytmi (biele krvinky) v blízkosti spojivových tkanív, hlavne vtedy keď sa na mastocyty viažu alergény, kde sa uvoľňujú z komplexu s heparínom a bielkovinou. Pokračovať na Histamín

Neuropeptid Y (NPY)

Pôsobí ako neurotransmiter v mozgu v autonómnom nervovom systéme, hlavne v sympatickom nervovom systéme. Pôsobí silno vazokonstrikčne (sťahovanie ciev) a tiež spôsobuje rast tukového tkaniva. V mozgu je produkovaný na rôznych miestach, vrátane hypotalamu a predpokladá sa, že má niekoľko funkcií, vrátane zvyšovania príjmu a skladovania energie vo forme tuku. Vplýva aj na denné biorytmy, znižuje krvný tlak a riadi epileptické záchvaty. Pokračovať na Neuropeptid Y (NPY)

Grehlín

Grehlín je vylučovaný v gastrointestinálnom trakte.

Je to hormón hladu, funguje tiež pri regulácii, distribúcii a spotrebe energie, kde Je účastníkom zložitej regulácie energetickej homeostázy, ktorá vplýva na tvorbu signálov hladu a tiež tvorbu ATP, ukladanie tukov, glykogénu či tvorby tepelných strát, čo sa v danom výsledku zobrazí na telesnej hmotnosti. Pokračovať na Grehlín

Gastrín

Hormón žalúdka, uvoľňovaný G-bunkami žalúdka, ktorý spôsobuje zvýšenie kyseliny chlorovodíkovej z parietálnych buniek a pepsinogén z hlavných buniek žalúdka. Vplýva tiež na zvýšenie motolyty žalúdka – svalové pohyby. Jeho uvoľnenie reaguje na prítomnosť nestrávených proteínov a roztiahnutie žalúdka. Utlmuje ho hormón somatostatín, sekretín, glukagón, kalcitonín a tiež kyselina chlorovodíková.