Archív kategorií: Dreň nadobličiek

Adrenalín (epinefrín)

Tiež známy ako epinefrín, vyrába sa na konci sympatických nervových vlákien. Slúži ako mediátor pre elektrické impulzy pre efektorové orgány (výkonné). Je používaný aj v hovorovej reči, kde sa ním popisujú situácie, kedy má nastať boj, alebo útek. V medicíne sa používa pri zástave srdca a tiež anafylaktických šokoch, kde je pri jeho použití menšia odozva imunitného systému na alergén. Pokračovať na Adrenalín (epinefrín)

Noradrenalín (norepinefrín)

Je to neurotransmiter, ktorý je uvoľňovaný zo sympatického nervového systému syntetizovaný z dopamínu. Zvyšuje tonus hladkého svalstva, ale hlavne kontrakcie srdca, kde sa jeho vylučovanie podnecuje stresom. Taktiež vplýva na časť mozgu, ktorá sa nazýva amygdala, kde je kontrola pozornosti a reakcií. Spolu s adrenalínom pripravuje telo na útok alebo útek, kde zvýši aj prietok krvi, uvoľnenie glukózy a prítok kyslíka do mozgu. Vplyvom na mozog pociťujeme čulosť a vzrušenie. Pokračovať na Noradrenalín (norepinefrín)

Enkefalín

Enkefalíny sú hormóny zapojené do spracovania škodlivých stimulov v nervovom systéme. Viažu sa na opiodiové receptory. Poznáme 3 dobre známe opiodiovépeptidy tvorených telom: endorfíny, enkefalíny a dynorphíny. Sú zo 40% identické so somatostatínom, čo je inhibičný hormón.

Dopamín – Prolaktíninhibujúci hormón (DA, PIH)

Dopamín je neurotransmiter, to znamená že prenáša signál z jedného konca nervu na druhý.

V mozgu má veľký význam, je niečo ako motorom našej motivácie, vzrušenia, má na svedomí celý rad základných funkcií na nižšej úrovni, ako dojčenie, sexuálne uspokojenie a nevoľnosť. Uvoľňuje sa však aj pri bolesti, funguje niečo ako odmena za námahu, dalo by sa povedať, ale uvoľňuje sa najmä vtedy keď sú situácie skôr prekvapujúce aby sme si tieto extrémy dostatočne zapamätali. Pokračovať na Dopamín – Prolaktíninhibujúci hormón (DA, PIH)